Nawadnianie kropelkowe – gdzie sprawdzi się taki system podlewania?

Właściciele działek i ogrodów doskonale wiedzą, że w naszych warunkach klimatycznych z deszczem bywa różnie. W niektórych latach pada nieustannie, w innych natomiast pojawiają się przedłużające okresy suszy. Aby ogród doskonale się prezentował, a warzywa i owoce miały dobre plony, konieczne jest dodatkowe nawadnianie. Wśród nowoczesnych metod, które cieszą się coraz większą popularnością, warto wymienić nawadnianie kropelkowe.

Susza nie sprzyja ani roślinom ozdobnym, ani owocom i warzywom, które uprawiamy w naszych ogrodach. Niestety, czekanie na deszcz nie jest dobrym pomysłem – rośliny wymagają regularnego podlewania. Od tego zależy nie tylko ich wygląd, ale również jakość oraz wysokość plonów. Właściciele ogrodów radzą sobie z podlewaniem na wiele sposobów – jedni korzystają z wężów ogrodowych, inni z tradycyjnych konewek, jeszcze inni podlewają działkę deszczówką. Podlewanie ręczne i korzystanie z tradycyjnych metod to jednak rozwiązanie nie tylko uciążliwe i pracochłonne, ale również zużywające spore ilości wody. Warto więc szukać innych metod, które pozwolą na zapewnienie roślinom optymalnej wilgotności, ale jednocześnie nie będą generowały dodatkowych kosztów.

Inwestycja w nawadnianie kropelkowe

Nawadnianie kropelkowe jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych form podlewania ogrodu, działki, sadu czy warzywnika. Instalację do tego rodzaju podlewania wykonuje się indywidualnie zgodnie z konkretnymi potrzebami na danym terenie. Nawadnianie kropelkowe wykorzystuje taśmy lub linie kroplujące. Są to specjalne przewody z dziurkami, przez które wypływa woda w określonej ilości i czasie. System można zamontować na ziemi lub też w gruncie. Jeśli planujemy montaż systemu w gruncie, trzeba go założyć wczesną wiosną, zanim zaczniemy wykonywać jakiekolwiek prace w ogrodzie czy na działce. Typy i sposoby nawadniania można dopasować do konkretnych potrzeb uprawianych roślin. Dzięki temu odpowiednią ilość wody będą miały zapewnione zarówno te rośliny, które potrzebują jej niewiele, jak i te, które wymagają regularnego i dosyć intensywnego podlewania.

Gdzie sprawdzi się nawadnianie kropelkowe?

Możliwości wykorzystania nawadniania kropelkowego jest naprawdę sporo. Można taki system zainstalować w uprawach znajdujących się pod osłonami, między innymi w szklarniach i tunelach. Dobrze sprawdzi się na rabatach kwiatowych, w ogródku warzywnym do podlewania uprawianych warzyw, a także w większym sadzie. Z nawadniania kropelkowego korzystają również plantatorzy, którzy uprawiają rośliny na większą skalę. Świetnie sprawdza się w przypadku pomidorów, borówek czy truskawek. Choć system nawadniania kropelkowego jest sporą inwestycją, korzyści, jakie przynosi zdecydowanie rekompensują wydatki związane z jego zainstalowaniem. Niewielkie linie kroplujące są też bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku roślin uprawianych w donicach na tarasach czy balkonach.

Korzyści ze sprawnego systemu nawadniania

Nawadnianie kropelkowe może przynieść właścicielom sadów, ogrodów i upraw sporo korzyści. Jedną z największych jest racjonalne zużywanie wody – wykorzystuje się jej dokładnie tyle, ile potrzebują rośliny, co w przypadku podlewania zwykłym wężem ogrodowym jest trudne do uzyskania. Dzięki temu ogród wygląda świetnie bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Nawet w czasie długo utrzymującej się suszy, możemy cieszyć się bujną roślinnością i intensywną zielenią. Kolejną zaletą nawadniania kropelkowego jest zwiększenie jakości oraz ilości plonów. Bez względu na to, czy mamy niewielki ogródek warzywny, czy duże gospodarstwo towarowe, plony będą świetne bez względu na pogodę. Można więc spać spokojnie i przestać z niepokojem śledzić prognozy pogody. Sposób działania nawadniania kropelkowego ogranicza również straty związane z chorobami grzybowymi oraz gniciem roślin. Woda jest podawana bezpośrednio do korzeni – nie tworzy zastojów, nie zalega na liściach. Nie zostaną więc popalone przez słońce, nie będą też dobrym siedliskiem do rozwoju bakterii i grzybów. Rośliny podlewane systemem nawadniania kropelkowego są zdecydowanie mocniejsze, zdrowsze i odporne na choroby.

Korzyści z nawadniania kropelkowego z pewnością zauważą również ogrodnicy i sadownicy, których ogrody znajdują się na nierówno ukształtowanym terenie, na pagórkach czy stokach. W przypadku klasycznego podlewania woda bardzo szybko spływa w dół do gruntu, przez co rośliny znajdujące się na pagórkach nie są w pełni zaopatrzone w wodę. System nawadniania kropelkowego podaje wodę bezpośrednio do systemu korzeniowego rośliny – ma więc ona jej pod dostatkiem w każdych warunkach terenowych. Niezaprzeczalną zaletą nawadniania kropelkowego jest również jego automatyczne działanie. System działa sam, nie trzeba roślin podlewać ręcznie, wystarczy całość zaprogramować według indywidualnych potrzeb.

Share Post:

About Author

admin

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *