Dlaczego warto trenować karate?

Karate to bardzo popularna sztuka walki, które została stworzona na wyspie Okinawa. Tak naprawdę warto wiedzieć o tym, że początkowo jej celem była walka, ale z biegiem lat większy nacisk kładziono na aspekty związane z samorozwojem, ciągłym doskonaleniem ciała, jak i charakteru. Tak naprawdę aspekt duchowy w karate jest niezwykle istotny i nie może on zostać pominięty w trakcie treningów. Karate jest tradycyjną i niezwykle piękną sztuką samoobrony bez użycia broni. Opiera się ona w możliwie największym stopniu przy wykorzystaniu pełnych możliwości swojego ciała. Niezwykle istotna jest tutaj synchronizacja oddechu, odpowiedniego napięcia oraz rozluźnienia mięśni, a także dynamiki ciała, mięśni rąk i siły nóg. Niewątpliwie karate ciągle ma wielu zwolenników, a na treningi zapisywane są osoby w każdym wieku, w tym również dzieci. Dlaczego tak naprawdę warto trenować karate? Postaramy się udzielić odpowiedzi w dalszej części naszego tekstu. Zachęcamy do lektury.

Kilka słów o karate

Warto wiedzieć na początek o tym, że aktualnie możemy wyróżnić kilka odmian tej sztuki walki. Chodzi między innymi o karate tradycyjne, które nastawiony jest głównie na walkę i tym samym wyłonienie zwycięzcy. Popularne jest również karate traktowane jako Sport, w którym główny nacisk kładzie się na samoobronę i rywalizację, ale oczywiście z zachowaniem wyznaczonych zasad. niezwykle popularne jest również karate traktowane jako proces doskonalenia się, w którym aspekt walki zostaje całkowicie zminimalizowany, aczkolwiek dbałość o zachowanie poprawności technicznej i wykonywanych ruchów pozostaje uwzględniony.

Wpływ karate na zdrowie

Bardzo wiele osób menu uznaje, że karate jest sportem, który ma negatywny wpływ na zdrowie. Strach przed doznaniem kontuzji, czy też uszkodzeniem ciała w trakcie kontaktu z drugim zawodnikiem powoduje mylne postrzeganie tego sportu. Wbrew takim opiniom musimy przede wszystkim pamiętać o tym, że tak naprawdę karate ma bardzo korzystny wpływ na nasz organizm. Podobnie jak każda aktywność fizyczna, która jest uprawiana regularnie, karate pozwala nam na zachowanie prawidłowej wagi oraz doskonałej kondycji. Zwróćmy uwagę również na to, że ćwiczenia wykonywane w czasie treningów sprawiają, że stymulowane są nawet mięśnie stóp, które tak naprawdę na co dzień są całkowicie rozleniwione poprzez pozostawanie w butach. Musimy zatem śmiało powiedzieć, że trening karate sprawia, że uelastycznione zostają mięśnie całego ciała i jednocześnie wzmocnione. Ponadto treningi karate znacznie poprawiają również poczucie równowagi, szybkość oraz wytrzymałość osób trenujących. Regularność jest tutaj niezwykle ważna, gdyż warto wiedzieć o tym, że systematyczne ćwiczenia niezwykle korzystnie wpływają na nasz układ krążenia i tym samym mogą obniżyć aż o 64% z go zawału serca. Doskonalenie technik walki i trenowanie karate uczy nas także koncentracji oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Karate to także trenowanie pamięci ruchowej, szybkiego reagowania i podejmowania decyzji oraz nauka logicznego myślenia. Wszystkie te aspekty sprawiają, że na karate coraz częściej zapisujemy już dzieci w wieku od trzeciego roku życia, gdyż sport ten doskonale wpływa na ich rozwój.

Jak karate wpływa na samopoczucie osób ćwiczących?

Wyżej wspomnieliśmy o korzyściach fizycznych, płynących z treningów karate. Jednak nie możemy pominąć aspektu psychicznego, czyli duchowego, gdyż sfera fizyczna jest ściśle związana z rozwojem wewnętrznym podczas treningów karate i harmonijnie łączy ze sobą całość osobowości człowieka trenującego. Tak naprawdę musimy dodać, że ćwiczący karate zyskują ogromną wiarę w siebie i swoje możliwości. Podczas treningów uczą się oni także opanowania oraz jasnego osądu sytuacji, dzięki czemu ciało potrafi reagować w należyty sposób niezależnie od zaistniałej sytuacji zatem śmiało możemy podsumować, że uprawianie karate sprawia, że wzrasta pewność siebie, rosną nasze zdolności koncentracji, umiejętnie dążymy do celu oraz podejmujemy konsekwentne działania prowadzące do tego, poprawione zostają nasze umiejętności panowania nad emocjami, a także kształtujemy własną cierpliwość. Bardzo istotnym elementem treningów karate i jest także prowadzenie do zwiększania samoakceptacji.

Podsumowanie

Dlatego też nie ulega wątpliwości, że trenowanie karate niesie ze sobą wiele korzyści. Istotne jednak jest to, by treningi odbywały się regularnie, a systematyczne działania zostały prowadzone przez osoby odpowiednio wykwalifikowane i posiadające konkretną wiedzę z zakresu karate.

Share Post:

About Author

admin

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *